Choď na obsah Choď na menu
 


Ako prebieha súťaž Mladý vystavovateľ?

22. 9. 2008

 

Ako prebieha súťaž Junior Handling?

Keď chcete začať so súťažou Junior Handling, určite by ste mali vedieť, ako prebieha. Najlepśie je, keď sami zájdete na výstavu, aby ste mladých vystavovateľov videli "v akcii"...
Celá súťaž sa delí na tri také základné časti a to:
- predkolo
- semifinále
- finále

Teraz Vám každú časť bližšie špecifikujem...
Predkolo

Predkolo prebieha okolo 13:00- 14:00. Je to vlastne kolo, v ktorom sa zíjdu všetci handleri a z nich sa vyberú do semifinanlisti.
Začína sa tak, že na začiatku spravia všetci handleri kruh, až do kedy Vás nazastaví posudzovateľ. Potom sa postavíte do "radu", kde Vás prípadne rozhodca "premiestni"... Potom začne volať jednotlivých súťažiacich (Niekedy aj dvoch naraz, ak ich chce porovnať). Prídete k posudzovateľovi. Psíka postavíte do štandardom uvedeného postoja. Potom bude chcieť rozhodca vidieť psíkov skus, prípadne všetky zuby. Potom sa Vás spýta pár teoretických vecí, napr.anatómia psa, typy skusov, triedy na výstave, atď...Niektorí rozhodcovia sa však teóriu nepýtajú...Ale väčšinou áno :) Rozhodca sa ešte na psíka z určitej vzdialenosti pozrie a povie, prípadne gestom naznačí, akú figúru máte predviesť (Zobrazenie jednotlivých figúr- v rubrike "Junior Handling- figúry). Skončíte a psíka uvediete znova do postoja. Znova sa posudzovateľ na psíka pozrie, nadiktuje dosiahnuté body zapisovateľovi a potom Vás len pošle "na miesto". Keď psíka držíte v postoji "v rade", nikdy sa nerozprávajte. Ani potichu.
Keď všetci súťažiaci dokončili figúru, urobia ešte jedno kolečko. Potom už odchádzajú. Tí, ktorí si našli na "diplomoch" 60 bodov (plný počet) postupujú do semifinále. Prípadne Vám to oznámi sám rozhodca pri tom, ako Vás zavolala, po dokonćení figúry. 

Semifinále 

Dosiahli ste plný počet bodov a postúpili ste do semifinále. Niekedy ešte urobíte jednu figúru, najčastejšie dvojitú s Vaším súperom, prípadne si vymeníte psov a vtedy sa ukážu skutočné schopnosti mladého vystavovateľa. Väčšinou, ak je to samozrejme možné, sa vymieňa teriér za teriéra, pudel za pudla, atď...Nie je však nikde napýsané, že keď máte peknéza, nemôžu Vám dať handlovať bernského salašníckeho psa! Po dokončení figúry sa urobí jeden záverečný kruh, psíci sa postavia "do radu" do postoja a už posudzovateľ sám vyberie 3 najlepších, ktorí postúpia do finále.

Finále
Finále je posledná časť Junior Handlingu, v ktorej sa už určí 1.,2. a 3.najlepší mladý vystavovateľ. Zvyčajne sa urobí figúra 8, záverečný kruh a už sa len nastupuje "na bedňu" :)

Dúfam, že som Vás aspoň trocha zaviedla do priebehu tejto jedinećnej súťaže :)

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

sasa sipekiova

(sasa sipekioova, 16. 1. 2009 15:08)

čavko to so m ja sasa chcem sa ťa spytat ci ides teraz do Trenčína aj angelika alebo silvia prosim daj my vediet a odpis ak sa da na pokec na nick alex-sasa_11